Najpiękniejsze zamki w Polsce TOP 10

najpiękniejsze zamki w polsce

Polska to kraj niezwykle bogaty w zabytki architektury, przygotowaliśmy więc listę tych największych. Zobaczcie najpiękniejsze zamki w Polsce – warto zobaczyć je wszystkie, każdy jest inny, niezwykły i imponujący. Długa i ciekawa historia naszego kraju pozostawiła po sobie niezwykłe opowieści, a w tych zamkach jest ich szczególnie dużo. Oto najpiękniejsze zamki w Polsce:

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej to jeden z najważniejszych zabytków województwa opolskiego. Budowa zamku rozpoczęła się w XVII wieku. Gościł wiele znakomitości z całego świata, był siedzibą szpitala psychiatrycznego, a teraz można go zwiedzać, a nawet zarezerwować nocleg – dla gości przygotowano wygodne apartamenty z oryginalnym wyposażeniem.

Zamek w Malborku

Jeżeli wymieniamy najpiękniejsze zamki w Polsce, nie może zabraknąć zamku w Malborku. To zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej znany obiekt tego typu w naszym kraju, uwielbiany przez turystów z Polski i zagranicy. Powstawał od XIII do XV wieku, był siedzibą wielkich mistrzów krzyżackich, a także rezydencją królów polskich.

Zamek Królewski w Lublinie

Zamek królewski w Lublinie powstał w XII wieku. Obecnie jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego. Przed odwiedzeniem tego niezwykłego obiektu warto zapoznać się z jego niezwykle ciekawą historią obfitującą w słynne postaci i ważne wydarzenia z dziejów naszego kraju.

Zamek w Będzinie

Imponujący Zamek w Będzinie pochodzi z XIV wieku, kiedy to stanowił ważny obiekt obronny zachodnich granic Polski. Położony jest na wysokiej skarpie w samym centrum sporego miasta, co sprawia interesujące wrażenie.

Zamek Książ

Zamek Książ powstał pod koniec XIII wieku. Początkowo był własnością księcia Bolka I Surowego, później przeszedł w ręce czeskich monarchów, a pod koniec XV wieku należał do samego króla Władysława Jagiellończyka. W kolejnych latach zmieniał właściciela i był wielokrotnie przebudowywany. Jego wnętrza to prawdziwa mozaika stylów architektonicznych – ze względu na liczne remonty i różnych właścicieli znaleźć tam można zarówno styl renesansowy, jak i barok oraz gotyk i eklektyzm.

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu powstał w XIII wieku. Był wielokrotnie przebudowywany ze względu na liczne szwedzkie najazdy. Nie zachował się tak dobrze, jak inne obiekty na naszej liście, robi jednak imponujące wrażenie i koniecznie trzeba go zobaczyć.

Zamek w Bobolicach

W województwie śląskim, we wsi Bobolice stoi zamek królewski wybudowany w połowie XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. To kolejny na naszej liście zamek, który jest częścią fortyfikacji zwanych Szlakiem Orlich Gniazd. Oprócz niewątpliwej wartości zabytkowej, zamek w Bobolicach słynie też z wyjątkowej aktywności duchów – jest ich tu kilka. Krąży również legenda o nieodkrytym dotąd skarbie, który leży gdzieś w tunelach pod zamkiem.

Zamek w Gołuchowie

Przepiękny, iście bajkowy Zamek w Gołuchowie liczy sobie ponad 450 lat – został odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym. W środku podziwiać można niezwykłe wnętrza i zabytkowe przedmioty codziennego użytku.

Zamek w Kórniku

Słynący z legendy o duchu Białej Damy Zamek w Kórniku pamięta czasy średniowieczne, choć swój obecny kształt zyskał dopiero w XIX wieku. W 2011 roku, Zamek został uznany za Pomnik Historii Polski.

Znaleźliśmy wszystkie najpiękniejsze zamki w Polsce? A może macie swoje typy? Piszcie w komentarzach! Wasze propozycje dodamy do naszej listy! Polecamy wycieczki jednodniowe po zamkach z SocialTravel.pl

blog comments powered by Disqus