Kreta: Wąwóz Samaria

Samaria, Grecja
Rekomendowany Zaliczka teraz + dopłata gotówką na miejscu Odbiór z hotelu

Wycieczka fakultatywna w każdy czwartek, w języku angielskim i niemieckim.

Rezerwuj

Opis

Przeprawa przez wąwóz Samaria to moja ulubiona forma aktywnego spędzania wakacji na Krecie. Gorąco polecam tym z Państwa, którzy uwielbiają dużoooo chodzić, a najlepiej chodzić po górach. Samaria jest najdłuższym suchym wąwozem Europy i ma długość 18 kilometrów. Do przejścia jest 16 kilometrów, ale jak ktoś się uprze (tak jak ja np.) lub nie da rady więcej (znowu ja) to może przejść tylko 13. Ostatnie 3 kilometry do portu w Agia Roumeli bardziej "leniwi" mogą pokonać specjalnym busikiem.

Wyprawa rozpoczyna się w wiosce Omolos, która znajduje się 1227m n.p.m. Od głównej bramy, tak zwanymi "drewnianymi schodami", schodzi się w dół przez sosnowy las, aż do poziomu ok. 600m n.p.m. Od tego miejsca rozpoczyna się wędrówka wśród imponującej wielkości skał, które powoli zaczynają się do siebie zbliżać, aż do szerokości 3,5 m w miejscu zwanym Stalowymi Wrotami. W czasie przeprawy przez wąwóz możemy spotkać dziką kozę kri-kri oraz odwiedzić opuszczoną wioskę Samaria, której mieszkańcy zostali wysiedleni w 1962 roku, w trakcie tworzenia tu Parku Narodowego. Większość turystów przybywa do wąwozu, aby podziwiać majestatyczne skały i przepiękną kreteńską przyrodę. Na końcu wąwozu znajduje się wspomniana już wcześniej, malownicza wioska Agia Roumeli skąd odpływa statek do Chora Sfakion. Agia Roumeli sprawia niesamowite wrażenie, odizolowana jest od świata morzem i górami, a dostać się do niej można jedynie przez wąwóz lub drogą morską.

Przejście wąwozu to niemałe przeżycie i pozostanie w Państwa pamięci na długo, a już na pewno w nogach na kolejne 2 dni :) Samaria nie jest niebezpieczna, trasa wąwozu to wyznaczony szlak turystyczny, nie można więc się zgubić. Po drodze są toalety, miejsca do odpoczynku oraz napełnienia butelki wodą. Mimo wszystko z uwagi na spory wysiłek jaki należy włożyć w przejście wąwozu, wycieczkę odradzam osobom mniej sprawnym fizycznie.

Wyjazd do Samarii rozpoczyna się bardzo wcześnie rano, gdyż od wąwozu dzieli nas sporo kilometrów (Malia, Stalida, Hersonissos), a wędrówkę należy rozpocząć jak najwcześniej. Przejście zajmuje od 4 do 6 godzin, pośpiech nie jest zalecany. Trasę każdy pokonuje w swoim własnym tempie, ale przewodnik również idzie przez wąwóz i w razie jakichkolwiek problemów lub pytań służy pomocą. Grupa spotyka się ponownie w Agia Roumeli, gdzie jest kilka restauracji oraz plaża, a następnie wszyscy razem promem wracają do autokaru, który czeka w miejscowości Chora Sfakion.

Możliwe miejsca zbiórki: Malia, Stali, Hersonissos, Anissaras / Analipsi, Gouves, Kokini Hani, Karteros, Amoudara, Agia Pelagia (hotel Panorama), Scaleta

Zbiórka w zależności od wybranych punktów w godz. 5:10 - 6:15 (powrót 20:45 - 22:00).

Cena zawiera

  • Transfer z/do hotelu
  • Pilot w języku angielskim lub niemieckim

Cena nie zawiera

  • 5 € wstęp do wąwozu Samaria (obowiązkowa opłata)
  • 11€ bilet na statek (obowiązkowa opłata)

Warunki

  • Zbiórka w zależności od wybranych punktów od godz. 5:10-6:15 (powrót 20:45-22:00)
  • Wycieczka polecana tylko turystom sprawnym fizycznie. Należy mieć odpowiednie obuwie
  • Rezerwacja wycieczki jedynie przez internet. Zalecana rezerwacja przed przylotem na Kretę
  • Zalecamy ważny paszport lub dowód osobisty dla każdego uczestnika wycieczki bez względu na wiek
  • Dzieci wyłącznie od 10 lat wzwyż

Miejsca zbiórki

ID: 511; SeaLand

Wskazówki podróżnicze

  • 1-2 dni przed wycieczką zgłasza się do Ciebie polski rezydent w celu objaśnienia szczegółów wycieczki oraz transferu i miejsc zbiórki oraz ewentualne wcześniejsze pobranie dopłaty w euro (w przypadku braku takiej możliwości dopłata ma miejsce w dniu wycieczki w autokarze)
Najwyższa jakość
Starannie dobrane oferty
i sprawdzeni organizatorzy.
Najniższe ceny
Zniżki nawet do 50%!
Wynegocjowane specjalnie dla Was.
Bezpieczne płatności
Płać w ratach poprzez płatność online lub bezpośrednio na konto firmy albo gotówką na miejscu.
Rezerwuj online
Najciekawsze oferty wycieczek i atrakcji w jednym miejscu!