Meksyk: Miasta Majów Coba i Tulum oraz dwie Cenoty - wycieczka fakultatywna

Cobá, Meksyk
Rekomendowany Odbiór z hotelu

Zniżki dla dzieci. Hotele lub miejsca zbiórki usytuowane na trasie od Tulum do Cancun.
Tulum - Miasto Majów nad klifem, Coba - Miasto Majów w dżungli, Cenoty Multum - Ha i Choo - Ha.

Rezerwuj

Opis

Kiedy: klient indywidualny oraz grupy zorganizowane codziennie oraz wg ustalonych terminów. 

Miejsce zbiórki: wyjazd z/przyjazd do hotelu lub innego wcześniej ustalonego miejsca.

Wiek uczestników: bez ograniczeń.

Czas trwania wycieczki: ok. 9 godzin.

Długość trasy: krótka.

Program wycieczki:

 • Poranny wyjazd na wycieczkę klimatyzowanym środkiem transportu. Odbiór w recepcji hotelu lub z wcześniej umówionego ustalonego z Państwem miejsca. Każdy z uczestników wycieczki otrzymuje box lunch: soczek, piwo, słodka bułka, owoc. 
 • Wycieczka do przepięknych ruin miasta Majów, malowniczo położonego na karaibskim klifie Tulum. Zwiedzanie Świątyni Fresków, Świątyni Zstępującego Boga, Świątyni Wiatru i prekolumbijskich domów mieszkalnych: Dom Kolumn, Dom Halach Uinic, Dom Chultuna. Czas wolny na zdjęcia.
 • Przejazd do ukrytego w sercu jukatańskiej dżungli, jednego z największych ośrodków Majów - Coba. Obiad w w meksykańskiej restauracji przy lagunie.
 • Jazda rowerem lub rikszami zwanymi przez miejscowych limuzyną Majów po kamiennych drogach Majów - Sacbe. Podziwianie najważniejszych budowli miasta: Boisk do Gry w Pelote, Zespół Malowideł, oraz najwyzszej na Jukatanie, liczącej 42 metry Wielkiej Piramidy - Nohoch Mul. Możliwość wejścia na piramidę.
 • Przejazd dżunglą jukatańską do Cenot Multun Ha i Choo Ha świętych wapiennych studni Majów. Relaksująca kąpiel, snorkeling w jednej z wybranych cenot, odpoczynek, czas wolny na zdjęcia.
 • Powrót do hotelu.

Tulum

Tulum - miasto-państwo Majów, położone na klifie, z widokiem na Morze Karaibskie. Zama to pierwsza nazwa tego miejsca, a oznaczała świt, brzask bądź poranek, nazwa adekwatnie pasująca do lokalizacji. Nazwę jaką się dzisiaj posługujemy, Tulum, nadana została przez Hiszpanów. 

W Tulum możemy zapoznać się ze starą wiedzą Majów i obejrzeć ich ciekawą architekturę. Ważnym obiektem był budynek ceremonialny, gdzie rozwijała się matematyka, astronomia, architektura, uczono pisania hieroglifów i różnych aspektów kultury i sztuki. W czasach starożytnych Majowie zostali podzieleni na grupy o podobnych właściwościach językowych i fizycznych, które należały do tego samego czasu i tworzącej się wspólnej tradycji historycznej.

Co warto zobaczyć:

El Castillo - Zamek

Jest najbardziej godny uwagi ze względu na jego wielkość, lokalizację( usytuowany jest na skraju skały wapiennej na wysokości 12 metrów) i wyjątkowo bogatą ornamentykę, zwłaszcza górnej świątyni. Otoczony jest dodatkowo wewnętrznym murem z trzema wejściami. Wejście do świątyni podzielone jest kolumnami w formie węży, których głowy opierają się na ziemi, podczas gdy zakończone grzechotkami ogony podtrzymują nadproża. Każde wejście posiada nisze. W środkowej znajduje sie postać Boga Zstępującego. Warto zauważyć, że obecny wizerunek zamku jest efektem różnych etapów budowy. Najnowsze z nich, to dwie małe świątynie znajdujące się po obu bokach schodów będące miejscem, gdzie prawdopodobnie składano ofiary, również z ludzi. W przedniej części zamku znajduje się platforma. Oprócz swojej funkcji jako świątyni, El Castillo, poprzez dwa niewielkie otwory w jego wschodniej ścianie, mogło pełnić funkcję latarni morskiej. Wewnątrz muru znajdują się również budowle sakralne i przypuszczalne rezydencje dostojników. Wewnętrzne ściany muru były niegdyś ozdobione malowidłami.

Templo del Dios del Viento

Świątynia Boga Wiatru, zbudowana na najwyższym wzgórzu Tulum, jest unikalną budowlą w postaci prostokąta z jedynymi wejściowymi drzwiami. Budowla umieszczona na skalistej owalnej platformie, z której widać całą panoramę miasta, jest rzadkością w tej okolicy. W jej wnętrzu zachowały się pozostałości ołtarza i kamiennych rzeźb. Od północy sąsiaduje z malowniczą zatoczką, która stanowi dziś miejsce składania jaj i wylęgania się morskich żółwi..

Templo del Dios Descendente

Świątynia Zstępującego Boga została skonstruowana na innej świątyni, aby jej służyć jako podstawa. Świątynia dostała swoją nazwę od znajdującej się tam rzeźby boga-człowieka zstępującego z nieba. Chodzi prawdopodobnie o Ab Muxen Caba, boga pszczół, który schodzi z nieba trzymając w ręku jakiś przedmiot. Postać „malejącego boga” jest często spotykana w budowlach Majów i wiąże się ją z zachodem słońca, deszczem, piorunem i hodowlą pszczół. Na budowli zachowały się ślady oryginalnej polichromii – wyobrażenia bogów, węży i ciał niebieskich.

Templo de la Estela

Ciekawą budowlą jest Świątynia Steli na której odkryto zapisaną datę z kalendarza Majów, odpowiadającą 564 r. n.e. Stela przedstawiała ludzi i hieroglify. Najprawdopodobniej świątynia ta została przeniesiona z innej osady o nazwie Tankah. 

Templo de las Pinturas

Górny poziom świątyni ozdobiony jest czerwonym kolorem. Świątynia na górnym piętrze mieści niewielki ołtarz, a na jej zewnętrznych ścianach łatwo dostrzec czerwone ślady odbitych rąk. Wewnątrz niej zachowały się malowidła ścienne, przedstawiające bóstwa, splecione węże, kwiaty, owoce i kolby kukurydzy. Fasada świątyni ma cztery kolumny tworzące pięć wejść. Z zewnątrz świątynię zdobią stiukowe maszkarony,. Rogi świątyni uzbrojone są w groźne i dumne maski Boga Itzamna, utożsamionego ze stworzeniem świata. Znajdują się tutaj również trzy nisze> jedna z postacią Zstępującego Boga, a dwie pozostałe z siedzącymi postaciami, które mają nakrycia głów ozdobione pióropuszami. Ta świątynia jest przykładem jak bardzo kolorowym światem jest Świat Majów. Dzisiaj trudno się doszukać intensywnych kolorów malowanych zarówno na Świątyniach, jak i domach, czy rezydencjach. Dominującymi kolorami był kolor czerwony, biały, zielony, żółty oraz ich mieszanki. Skąd Majowie brali owe pigmenty? O tym opowie Państwu nasz przewodnik .

Na terenie Tulum znajdowały się również domy mieszkalne. Wewnątrz strefy zamieszkiwała elita, a na zewnątrz niższe kasty, które ciężko pracowały na ich utrzymanie. Elita mieszkała w domach i pałacach murowanych, a Majowie żyjący na zewnątrz, w domach z drzewa, pokrytych liśćmi palm. Dzisiaj trudno jest doszukać się tych domów. Czas, klimat i huragany zrobiły swoje. Natomiast wewnątrz strefy Tulum znajdujemy pozostałość po rezydencjach, pałacach, domach mieszkalnych. Ogólnie mówi się, ze Tulum zamieszkiwało około 600 mieszkańców. Nawet przy takiej ilości mieszkańców potrzebne było administrowanie i przestrzeganie prawa. Być może wśród resztek murów, znajdowały się również budynki administracyjne. Niewątpliwe możemy zobaczyć pozostałości po domach i rezydencjach mieszkalnych elity rządzącej i ich rodzin, a mianowicie:

Casa del Cenote

Jak sama nazwa wskazuje, była to budowla, być moze świątynia, zbudowana przy wodnej jaskini zwanej cenotą. Budynek jest prostokątny, z pokojem po każdej stronie i grobem w środku, gdzie znaleziono pochówki kilku osób. We wnętrzu ustawiono kamienne ławy. Na tyłach budynku znajduje się niewielki obszar, gdzie obchodzono uroczystości religijne. Widoczne są dwie fazy konstrukcji. Początkowo budynek składał się tylko z dwóch pomieszczeń, później dobudowano niewielką komnatę na jego południowo-wschodnim rogu. Posiada on troje wejść i kolumny.

Casa de las Columnas

Budynek był używany przez Halach Uinic, króla niższej rangi. Budowla posiada szerokie wejście i cztery kolumny. Rozległy budynek pałacowy, zbudowany na kształcie litery L, swą obecną nazwę zawdzięcza kolumnom, optycznie zwiększającym przestronność dawnej rezydencji. Dach rezydencji wspierany był drewnianym belkowaniem.

Casa del Chultun

Nazwa tej struktury wzięła się od kamiennego zbiornika chultun, służącego do przechowywania wody i znajdującego się w narożniku wewnątrz budowli. Nad wejściem widnieje stiukowa rzeźba Zstępującego Boga. Ta bogata rezydencja posiadała płaski dach.

Casa del Halach Uinic

Budowla, czyli pałac z portykiem, posiada najlepiej zachowaną polichromię na fasadzie, kolumny, trze wewnętrznymi pomieszczeniami i sanktuarium. Fasadę ozdobiono stiukową postacią zstępującego boga. Halach Uinic to jeden z synonimów oznaczających u Majów władcę.. Wewnątrz znajdują się trzy pomieszczenia, jedno z kamiennymi ławami.

Coba

Coba w czasach prekolumbijskich nosiło prawdopodobnie nazwę Kinchil Cobá, nawiązującą do imienia majańskiego bóstwa solarnego i określenia związanego z wyrazami: cob (kob) – mętna i ha – woda, co dawało określenie „miejsce mętnej wody”, związane z pewnością z lagunami, przy których zbudowano miasto.

Najstarsze znaleziska w Cobá datowane są na lata 200 – 100 pne. Między 200 a 600 r.n.e Cobá kontroluje całą północną część stanu Quintana Roo oraz część Jukatanu. W tym czasie miasto utrzymuje kontakty z innymi wielkimi ośrodkami Majów, jak Tikal czy Calakmul, zawierając z nimi sojusze militarne i małżeńskie. Po roku 600 następują zmiany w strukturach władzy, a kontakty z innymi ośrodkami urywają się. Ok. roku 1000 Cobá weszła w długi spór z Chichén Itzá, które ostatecznie zatriumfowało, co zaskutkowało utratą kontroli nad częścią dominium, m.in. nad ważnym ośrodkiem w Yaxuná. Po roku 1000 Cobá stopniowo traci znaczenie polityczne, chociaż zachowuje znaczenie symboliczne i rytualne, co pozwala częściowo odzyskać swoje znaczenie pomiędzy latami 1200 a 1500.

Co warto zobaczyć:

Miasto składa się z kilku grup architektonicznych, związanych nie tylko z chronologią, lecz również z pełnioną funkcją. Tak więc istnieją strefy mieszkalne, jak Grupo Cobá, jak również części spełniające funkcje ceremonialne i pogrzebowe, jak Grupo Macanxoc.

Grupo Cobá

Położona pomiędzy jeziorami Cobá i Macanxoc.

Templo de las Iglesias

Świątynia Kościołów to piramida o wysokości prawie 25 metrów pochodząca z wczesnego okresu klasycznego. Jej podstawa ma wymiar 40 x 50 metrów. Składa się z siedmiu tarasów. Na ostatnim usytuowano mur, na którym ułożono najwyższą platformę, a na niej z kolei zbudowano niewielką świątynię. Nazwę Kościół nadali współcześnie mieszkańcy , który przybywają do Coba modlić sie i zapalać świeczki przed znajdującą się u jej stóp stelą. Obok struktury znajdują się: kompleks budynków pałacowo – rezydencjalnych ze sklepieniami łukowymi i dziedzińcami, stele z inskrypcjami (z lat 613–780), Juego de pelota, gdzie można zobaczyć postacie jeńców pochodzące z okresu 600 – 900 r.n.e., oraz fundamenty zdobione wyobrażeniami ludzkich czaszek i inskrypcjami hieroglificznymi. Na terenie boiska znaleziono ozdoby z jadeitu, pirytu, muszli i obsydianu. 

Grupo Macanxoc

To grupa budowli składająca się z niskich platform z małymi świątyniami lub ołtarzami. Ta część miasta służyła zapewne funkcjom ceremonialnym. Dotychczas znaleziono tam osiem steli. Te liczące 3 metry wysokości i 1,5 metra szerokości spłaszczone kamienne filary upamiętniają różne ważne wydarzenia związane z życiem i działalnością władców Cobá, wśród których sporą część zajmują kobiety, oraz napisy w formie hieroglifów.

Grupo de las Pinturas (Zespół Malowideł)

Najważniejszą budowlą tego zespołu jest pirmida zwieńczona niewielką świątynią z drzwiami, oraz portalem głównym przedzielonymi kolumną. Na nadporożu oraz gzymsach widać jeszcze resztki malowidła. Nieopodal znajdują się trzy stele przedstawiające sceny składania ofiar z ludzi.

Juego de Pelota

Drugie z odrestaurowanych boisk w rytualna gre w piłkę. Oba boiska pochodzą z okresu klasycznego i są bardzo do siebie podobne. Ozdobiono je kamiennymi pierścieniami i panelami. W pobliżu boiska do gry w piłkę odkryto znaczną liczbę kamiennych płyt pokrytych inskrypcjami glificznymi i przedstawiających postacie dostojników oraz pojmanych jeńców.

Nohoch Mul (Wielki Kopiec lub Wielka Piramida)

Mierząca 42 metry wysokości najwyższa na Jukatanie piramida Majów, została wybudowana w okresie klasycznym (200 – 600 n.e.) dla uczczenia pamięci władców Cobá. Ze względu na swoje znaczenie symboliczne, budowla była wiele razy przebudowywana. Na jej szczyt wiedzie 120 schodów. W miejscach, gdzie należy stawiać nogi wyrzeźbiono znaki muszli. Nad wejściem do świątyni mieszczącej się na szczycie, wyrzeźbiono dwie podobizny Zstepującego Boga, podobne do rzeźb w Tulum. Schody prowadzą przez sześć tarasów. Na szczycie świątyni znajduje się niewielki ołtarz ofiarny. Nieopodal Nohoc Mul znajduje się Structura X, czyli stela z wypisaną datą: 30 listopada roku 730.

Xaibe 

Niedawno odrestaurowana półkolista budowla znana jako skrzyżowanie dróg.  Właśnie w tym miejscu zbiegają się cztery drogi sacbe.

Cenoty

Prawdziwym skarbem półwyspu Jukatan są cenoty, które w języku Majów ts'ono'ot (czyt."dzonot"), oznaczają studnie wapienne wypełnione stojącą wodą. Są to przebogate zjawiska krasowe, wyrzeźbione przez naturę w okresie ostatniego zlodowacenia. Poziom wody w oceanach znajdował się wtedy do ponad 100-tu metrów niżej, pozwalając kwaśnym opadom drążyć wapienną skałę, a w wydrążonych tunelach tworzyć przepiękne naciekowe formacje.

Jednak morze powróciło wraz z ociepleniem klimatu, pełne wspaniałych skalnych formacji jaskinie na powrót zalała woda tworząc te zjawiskowe miejsca na Ziemi. W Meksyku znajduje się tysiące Cenotów, z czego jedynie część z nich została poddana eksploracji. Długość systemu podziemnych kanałów mierzy ponad 500 kilometrów.

Ukryte we wnętrzu ziemi w dżungli jaskinie, które tworzą długie korytarze, pełne stalaktytów i stalagmitów oraz stalagnatów, co jakiś czas ich ciemność rozświeca światło dzienne, które dociera tu przez otwory w powierzchni ziemi, przez które widać pochylające się nad wodą drzewa miejscowej dżungli. Woda jest krystaliczna, czysta o przejrzystości sięgającej nawet do 100 metrów. Cenoty wypełnione są dwoma rodzajami wody i dzięki temu można tam zaobserwować ciekawe podwodne zjawiska świetlne.

Rodzaje i podział Cenot

Występuje wiele podziałów i klasyfikacji cenot. Wszystkie podziały uzależnione są od wielu czynników np. wieku cenoty, położenia, przeznaczenia. Według najprostszego podziału dzielimy je na na otwarte, półzamknięte, zamknięte i groty.

Cenota otwarta to taka do, której dociera bezpośrednio światło dzienne, powietrze.np.Cenotes w Chichen Itza, Zaci, Ikkil. Cenota pół zamknięta to taka gdzie w pewien sposób ograniczony jest dostęp powietrza, światła dziennego a lustro wody znajduje się tuz pod ziemią. Cenota zamknięta i groty to zasklepione jaskinie z pięknymi formacjami, wyeksponowane przy pomocy sztucznego światła. W enocie zamkniętej jak np. Choo Ha, Xkeken, Multun Ha woda wypełnia jaskinię a w jej lustrze odbijają sie formacje skalne. Światło dzienne nie dociera do jej wnętrza.

Można je również podzielić na systemy podziemne połączone ze sobą korytarzami . Do jednych z największych na Jukatanie należą:

System Ox Bel Ha - (trzy drogi wodne) - Najdłuższa zbadana jaskinia na świecie 256,7 km.Głębokość ok.35 metrów, Liczba cenot w systemie 140, Odkrycie luty 1996

System Sac Actun - (biała jaskinia, biały system) - Długość 244,4 kmGłębokość 101,2 metrów, Liczba cenot w systemie ok 190, Odkrycie 26 listopada 1987

Sistem Dos Ojos - (dwoje oczu) -Długość 82,7 km., Głębokość 119,1 metrów , Liczba cenot w systemie ok 34, Odkrycie listopad 1987

Sistem Nohoch Nah Chich - Głębokość 76,6 m , Długość 67 km, , Odkrycie 26 listopada 1987

Cenoty i Majowie

W czasach Majów stanowiły one ważne źródło wody, a także spełniały funkcje rytualne. Zajmowały one bardzo ważne miejsce w życiu Majów. W ich języku słowo dzonot oznaczało przepastny i głęboki. Cenoty były czymś niezdobytym i tajemniczym, dlatego też wierzono, iż stanowią wejście do innego świata - Xibala.

Modlono się głównie o dobre żniwa, deszcz oraz sprzyjający los. Sądzi się, że ludzi poświęcano w celu jego obłaskawienia. Najczęściej były to młode dziewice, ale też dzieci i mężczyźni. Rytuał czasem odbywał się o świcie, więc jeśli ktoś przeżył do południa zdawał relację z tego, co ujrzał w otchłaniach studni. Wielu kapłanów zabierało też świętą wodę z cenote, by przy jej pomocy odprawiać rytuały w świątyniach.

Cenoty były także miejscem łączącym świat żywych i umarłych. Dlatego też Majowie w Cenotach składali swoim bogom ofiary. Badania dna świętej cenote ujawniły różne przedmioty, w tym wiele nietrwałych rzeczy, które w normalnych warunkach uległyby zniszczeniu. Głównie były to wyroby drewniane oraz tekstylia, które zachowały się w wodzie. Poza nimi odnaleziono rozmaite rodzaje broni, berła, figurki, narzędzia, ceramikę i biżuterię.

Wśród najcenniejszych znalezisk były nefrytowe i jadeitowe ozdoby, miedziane dyski i złote dzwoneczki. Badania wykazały, że przed wrzuceniem do studni wiele z nich zostało celowo uszkodzonych. Po dziś dzień nurkując w meksykańskich Cenotach możemy natknąć się na szczątki złożonych w ofierze ludzi. Ponadto wierzono, że zamieszkuje je bóg wody, roślinności, deszczu i burzy – Chaac.

Dziś ich potomkowie, meksykańscy rolnicy ze spieczonego słońcem półwyspu Jukatan, nadal błagają Chaaca o dar deszczu.

Fauna i Flora

Cenoty to nie tylko bogactwo zachwycających form skalnych, ale także interesująca fauna. W Cenotach można zobaczyć ryby z gatunków słodkowodnych min. pielęgnice, ślepczyka jaskiniowego ryby żyworodne np. molinezja żaglopłetwa, drobniczka.

Praktycznie w każdej cenocie żyją sumy słodkowodne. W cenotach możemy spotkać żółwie słodkowodne, węgorze jak również jadowite węże.

Cenoty dzisiaj

Dzisiaj nadal Cenoty to największe źródło wody pitnej na Jukatanie, a dodatkowo jedna z największych atrakcji turystycznych tego miejsca. Istnieje wiele aktywności i sportów, które można uprawiać w tych niezwykłych miejscach, od snurkowania z maska i rurką na powierzchni wody do nurkowania w otchłani krystalicznej wody.

Cenoty najpopularniejsze są wśród nurków i z tego powodu Jukatan odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Nikt, kto chociaż raz nurkował w cenotach nie powie wam, która z nich jest ta NAJ - bo wszystkie są jedyne i niepowtarzalne. Flora cenot jest bardzo uboga ze względu na słabą dostępność światła oraz niezbyt żyzną wodę , która niestety tutaj się wciąż wymienia mieszając się również z wodą słoną. Niemniej można w nich ujrzeć np. dobrze nam znane lotosy.

Maksymalna głębokość nurkowań w cenocie to 14m. W cenotach mamy często do czynienia ze zjawiskiem,halokliny (mieszanie się wody słodkiej ze słoną), które dostarcza nam niezapomnianych wrażeń wizualnych. Nurkowanie w cenotach odbywa się pod opieką miejscowego certyfikowanego przewodnika jaskiniowego (1 przewodnik na 4 nurków).Temperatura wody w cenotach to ok. 24 st. C.

Cena zawiera

 • Transport z/do hotelu (Hotele lub miejsce zbiorki usytuowane na trasie Playa del Carmen do centrum Tulum)
 • Pakiet box lunch
 • Wszystkie opłaty: bilety wstępu, podatki
 • Butelkę wody mineralnej nie gazowanej na każdą strefę
 • Obiad bufet, kawa, owoce gratis
 • Opiekę polskojęzycznego licencjonowanego przewodnika w trakcie trwania wycieczki oraz na strefach
 • Wstęp do cenot i do jednej z wybranych cenot kapok gratis
 • Riksze lub rower na terenie strefy w Coba
 • Pociąg w Tulum
 • Przejazdy komfortowym i klimatyzowanym środkiem transportu

Cena nie zawiera

 • Zwyczajowych, uznaniowych napiwków dla kierowcy samochodu i kierowców riksz
 • Opłat za napoje do obiadu
 • Opłaty za używanie urządzeń umożliwiających wykonywanie zdjęć i filmowanie na terenie stref archeologicznych

Warunki

 • Podana cena wycieczki zależy od liczby uczestników (minimum 6 osób pełnopłatnych), w innym przypadku ustalamy ceny indywidualnie z każdym uczestnikiem
 • Istnieje możliwość przeprowadzenia wycieczki w opcji VIP bez innych uczestników dla dowolnej ilości osób, w tym przypadku również ceny ustalane są indywidualnie
 • W wycieczkach związanych z atrakcjami wodnymi uzależnionymi od pogody organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie, w tym zmian kolejności zwiedzania
 • Warto zabrać ze sobą strój kąpielowy, ręcznik, czapkę lub chustkę czyli nakrycie głowy, ekologiczny filtr przeciwsłoneczny, wygodne buty przewiewne (klapki, sandały), okulary przeciwsłoneczne, pieniądze na zakupy pamiątek na terenie strefy (najlepiej peso mx), aparat fotograficzny, płyn na komary, z uwagi na klimatyzację w samochodzie warto zabrać ze sobą bluzę, sweter lub inne wierzchnie nakrycie
 • Godziny wyjazdu na wycieczkę ustalamy indywidualnie z każdym uczestnikiem. Godzina uzależniona jest od położenia hotelu, w którym Państwo wypoczywacie
 • Osoby chcące wejść na piramidę, ze względów na bezpieczeństwo przy wspinaniu się, prosimy zabrać ze sobą (na zmianę) tzw "buty z piętą" przylegające do powierzchni stopy (np. adidasy, sandały)
 • Gratis dla dzieci w wieku do 4 lat, ma zastosowanie w przypadku grup od min. 6 uczestników dorosłych

Miejsca zbiórki

 • Odbiór z hotelu

Dodatkowe wskazówki dojazdu

Hotele lub miejsca zbiórki usytuowane na trasie od Playa del Carmen do Tulum oraz na trasie od Cancun do Puero Morelos.
Odbiór w recepcji hotelu lub z wcześniej umówionego ustalonego z Państwem miejsca.

Wskazówki podróżnicze

 • Prosimy o kontakt pod numerem 0052 1 9841328060 (telefonicznie lub WhatApp) po zakwaterowaniu celem podania numeru pokoju
 • Rezerwację najlepiej dokonać będąc jeszcze w Polsce
 • Wypełniasz formularz rezerwacyjny, w dodatkowych życzeniach podajesz nazwę swojego hotelu oraz termin pobytu w Meksyku
 • 1-2 dni przed wycieczką zgłasza się do Ciebie polski rezydent lokalnego organizatora wycieczki, umawiacie się na spotkanie w hotelu w celu przekazania dopłaty w USD, objaśnienia szczegółów wycieczki oraz transferu i miejsc zbiórki
 • W umówionym miejscu w okolicach hotelu odbiera cię przedstawiciel lokalnego organizatora wycieczki
Najwyższa jakość
Starannie dobrane oferty
i sprawdzeni organizatorzy.
Najniższe ceny
Zniżki nawet do 50%!
Wynegocjowane specjalnie dla Was.
Bezpieczne płatności
Płać w ratach poprzez płatność online lub bezpośrednio na konto firmy albo gotówką na miejscu.
Rezerwuj online
Najciekawsze oferty wycieczek i atrakcji w jednym miejscu!