Meksyk: Ek Balam i Rio Lagartos - wycieczka fakultatywna

Ek Balam, Meksyk
Rekomendowany Odbiór z hotelu

Zniżki dla dzieci. Hotele lub miejsca zbiórki usytuowane na trasie od Tulum do Cancun.
Królestwo Czarnego Jaguara i Świat Rożwych Flamingów.

Rezerwuj

Opis

Kiedy: klient indywidualny oraz grupy zorganizowane codziennie oraz wg ustalonych terminów. 

Miejsce zbiórki: wyjazd z/przyjazd do hotelu lub innego wcześniej ustalonego miejsca.

Wiek uczestników: bez ograniczeń.

Czas trwania wycieczki: ok. 12 godzin.

Długość trasy: średnia.

Program wycieczki:

 • Poranny wyjazd na wycieczkę klimatyzowanym środkiem transportu. Odbiór w recepcji hotelu lub z wcześniej umówionego ustalonego z Państwem miejsca. Każdy z uczestników wycieczki otrzymuje box lunch: woda, piwo, słodka bułka, owoc.
 • Wyjazd do Ek Balam. Możliwość wejścia na piramidę.
 • Przejazd do Rio Lagartos.
 • Kąpiel w „zupie solnej” i kurujących błotach (mule borowinowym). Kąpiel w oczku wodnym lub wodach zatoki. Relaks, zabawa i wypoczynek.
 • Obiad.
 • Powrót do hotelu.

Ek Balam

Odkryta w 1997 roku strefa archeologiczna Majów, ukryta w dżungli - miasto Czarnego Jaguara. Zwiedzanie pięknych, nieco ezoterycznych ruin archeologicznych, słynnych dzięki swym rzeźbom i stiukom: Plac Główny z okalającymi go budowlami: Platforma Steli, Piramida Wież z motywem monumentalnych szczęk jaguara, Acropolis, Łuk Trumfialny, Rotunda, Dom Bliźniaczy i Boisko do Gry w Pelote. Możliwość wejścia na piramidę.

Ek Balam znajduje się w północno-wschodniej części półwyspu Jukatan. Nazwa Ek Balam oznacza w języku majów – Czarny Jaguar. Majestatyczne miasto, uśpione w jukatańskiej dżungli, do dnia dzisiejszego jest zagadką dla naukowców. Całe królestwo w czasach prekolumbijskich znane było jako Talol. Na podstawie zebranych informacji przypuszcza się, że miasto zamieszkiwane było już w latach 600 - 450 p.n.e, a jego największy rozkwit datuje się w późnym okresie klasycznym, lata 600 -900 n.e. W latach 770 i 900 pojawia się zapis o władcy o imieniu  Ukin Kan Le ' k Tok, któremu wraz ze swymi potomkami udaje się rozszerzyć potęgę miasta. Ek Balam zamieszkiwało ok 15.000 ludzi. Ukit Kan Le’k Took’ został pochowany właśnie na Akropolu. Jego grobowiec odnaleziono w roku 1999 na czwartym poziomi budowli. Szczątki władcy były pokryte cynobrem i spoczywały na skórze jaguara, a wśród bogatych darów złożono tam naczynia ceramiczne i alabastrowe, krzemienne noże, ozdoby z muszli, jadeitu, kości i obsydianu, a także złotą zawieszkę w kształcie żaby.

Ek Balam odgrywało dużą rolę w rejonie jeszcze w latach 1000-1250. Pomimo, iż w architekturze Ek Balam można dostrzec wpływy z rejonów Campeche, Puuc czy Petén, to jednak wykazuje ona swój własny, odmienny styl architektoniczny, widoczny wyraźnie zwłaszcza w bogatej ornamentyce budowli, pokrytych stiukiem, malowidłami i rzeźbami.

Pierwsze informacje o tym mieście i krótki opis największych budowli zawarł w swej "Relación de Ek Balam" pełnomocnik króla Hiszpanii, Juan Gutierrez Picon. I chociaż Desiré Charnay również wspominał o istniejących ruinach, to jednak pozostawały one w zapomnieniu aż do lat 80-tych XX wieku, kiedy to dotarli tam amerykańscy archeolodzy William Ringle i George Bey. W roku 1994 rozpoczęto zakrojone na dużą skalę prace wykopaliskowe z ramienia INAH, na czele których stanęli meksykańscy badacze Leticia Vargas i Castillo Victor Borges.

Miasto obejmowało niegdyś obszar około 12 kilometrów kwadratowych, ale jedynie powierzchnia ok. 1.25 km kwadratowego została otoczona dwoma murami obronnymi. W murach obronnych są przerwy, z których rozchodzą się na cztery strony świata liczące ponad 1,5 km drogi Sacbe. W części ceremonialnej znajdowały się najważniejsze budowle, rozmieszczone wokół dwóch placów: południowego i północnego, łącznie 45 struktur.

Co warto zobaczyć:

Łuk  - wejście do miasta Majów. Oznaczona jako budowla 18, brama ze sklepieniem łukowym, ustawiona na platformie w kształcie krzyża stanowiła zapewne główne wejście do miasta, gdyż dochodziła tu jedna z pięciu dróg sacbe.

Piramidy bliźniacze - dom bliźniaczy, budowla utworzona przez dwie identyczne konstrukcje umieszczone na wspólnej podstawie.

Boisko do rytualnej gry w piłkę - na jego terenie archeolodzy odnaleźli kilkadziesiąt waz ceramicznych. W bocznych częściach boiska mieszczą się dwa małe sanktuaria. W jednym z nich odkryto fragment stiukowego fryzu, przedstawiającego dostojnika siedzącego na tronie i trzymającego w dłoniach ptaka. Zachowały się również naturalne kolory czerwony i niebieski. Boisko miało niegdyś dwa kamienne pierścienie pokryte inskrypcjami glificznymi.

Na obu placach wznoszą się też ołtarze służące do składania darów ofiarnych.

Pałac Owalny - Rotunda - prawdopodobnie pełniło rolę obserwatorium. Półokrągła wieża w kształcie spirali, pełniło rolę ceremonialną. Położone u podnóży ołtarze służyły np. do ceremonii upuszczania krwi.

Akropol - znajduje się przy placu północnym. Mierzy162 metrów długości, 68 metrów szerokości i ponad 32 metry wysokości. Na każdym poziomie znajdują wgłębienia, zwane chultunes, czyli cysterny. Niegdyś na samym szczycie wznosiła się jeszcze świątynia. Budowany w kilku etapach, ukazuje połączenie sześciu poziomów z kilkudziesięcioma pomieszczeniami ze sklepieniami łukowymi. Do chwili obecnej udało się archeologom odkryć ponad 70 komnat różnych rozmiarów. Niektóre z nich były bardzo bogato zdobione rzeźbami z motywami geometrycznymi i symbolicznymi oraz inskrypcjami glificznymi. Tutaj znajduje się również misternie rzeźbiony grobowiec króla Ukit Kan Le’k Took’( czwarty poziom piramidy) zwany El Torno. Na górnym fryzie widocznych jest siedem wymodelowanych w stiuku postaci we wspaniałych strojach. Wejście do budowli zdobi wielki maszkaron w kształcie paszczy Jaguara. Duże posągi przypominają rzeźby aniołów. Co dziwne, rzeźby te powstały zanim hiszpańscy konkwistadorzy przywieźli swoją ikonografię chrześcijańską.

Mural 96 Glifów - inskrypcja wymalowana na zachodniej ścianie Komnaty 29 na terenie Akropolu i stanowiąca jeden z najlepszych przykładów kaligrafii majańskich skrybów. Dokładną analizę tekstu, który ma aż trzy metry długości, przeprowadził Alfonso Lacadena. Inskrypcja podaje datę z 770 roku n.e. i opowiada o przybyciu do Ek Balam tajemniczej osoby o imieniu Chak Jutuuw Chan Ek’. W tekście jest też wspomniane objęcie władzy i założenie dynastii w Talol przez króla Ukit Kan Le’k Took’, dzięki któremu miasto osiągnęło szczyt rozwoju. To on nadzorował wzniesienie potężnego Akropolu, w którego komnatach archeolodzy natrafili na liczne płyty przykrywające sklepienia. Na tych kamieniach szczytowych – a znaleziono ich w Ek Balam około dwudziestu – zachowało się wiele malowideł przedstawiających daty poświęcenia budowli oraz wizerunki bogów np. Itzamna i boga kukurydzy.

Komnacie 22 na Akropolu natrafiono na kolejne malowidło ścienne z inskrypcją opowiadającą o obchodach Nowego Roku na przełomie lat 783 - 784 n.e., w której to uroczystości uczestniczyło wielu dostojników.

Na głównych schodach Akropolu umieszczono natomiast parę kamiennych węży z rozwartymi paszczami i wysuniętymi językami, na których wyrzeźbiono tekst glificzny upamiętniający poświęcenie schodów przez władcę Ukit Kan Le’k Took’. Na piątym poziomie Akropolu zbudowano komnaty z portykami i kolumnami. Pozostałość budowli o zaokrąglonych narożnikach i trzech poziomach schodkowych, ozdobionych stiukami przedstawiają maski bóstw.

Platforma Stel przy placu południowym, to zespół stel pochodzących z okresu po śmierci władcy Ukit Kan Le’k Took’.

Stela 1 pochodzi z roku 840, i przedstawia K’inich Junpik Took’ ostatniego znanego władcę Ek Balam. Przedstawiono go z berłem w dłoni. Nad jego postacią, w słońcu, pojawia się wizerunek założyciela dynastii Ukit Kan Le’k Took’, siedzącego na niebiańskim tronie.

Stela 2 jest bardzo zniszczona i nie zachowała nic ze swych dawnych dekoracji.

Temazcal - łaźnia parowa Majów.

Rio Lagartos

Rzeka aligatorów, serce rezerwatu przyrody i dzikiego ptactwa. Ten wielki rezerwat obejmujący zasięgiem ok. 60.000 hektarów zamieszkuje ponad 300 gatunków ptaków, dziesiątki gatunków ssaków i gadów, płazów, ok 100 gatunków ryb, lasy mangrowe, oczka wodne i jest terenem bogatym w różnorodną florę. Ta wyjątkowość miejsca sprawiła, że w 1979 roku władze meksykańskie teren ten ogłosiły Rezerwatem Biosfery. Rejs szalupami po spokojnych wodach laguny namorzynowej. Możliwość spotkania krokodyli. Fascynująca podróż w świecie natury: różowe jeziora z różowymi flamingami. Różowe Flamingi (po polsku - czerwoniaki) nazwę swą zawdzieczają jaskrawoczerwonemu upierzeniu. Nazwa ta pochodzi od hiszpańskiego słowa flamenco co oznacza "płonący ogien". Możliwość obserwacji pelikanów, ibisów, orłów, czapli, i wielu innych gatunków ptaków brodzących.

Rezerwat Biosfery Rio Lagartos znajduje się na wschodnim końcu pasa wybrzeża półwyspu Jukatan, w Zatoce Meksykańskiej, w jego północnej granicy. W dniu 26 czerwca 1979 roku z inicjatywy władz meksykańskich zostaje utworzony Rezerwat Rio Lagartos i obejmuje 47820 ha, natomiast w dniu 21 maja 1999 roku zostaje mu nadana nazwa Rezerwat Biosfery Rio Lagartos, który obejmuje już teren 60.348 ha. Znajdujące się tutaj tereny wodno-błotne , które są środowiskiem życia dla wielu gatunków ptaków zagrożonych otrzymały międzynarodowe uznanie i w dniu 4 lipca 1986 roku zostały wpisane na Listę Konwencji Ramsar.

Nie ma tutaj charakterystycznych rzek powierzchniowych zamiast tego woda wydostaje się przez podłoże wapienne tworząc płytkie lustra wody i szereg jaskiń, strumieni podziemnych, oraz zbiorniki naturalnej słodkiej wody. To właśnie te oczka ze słodką wodą są miejscem gdzie możemy zobaczyć sarny, tapiry, szopy, oceloty, małpy i inne zwierzęta.

W skład rezerwatu wchodzą lasy namorzynowe, plaże, wydmy, selva, bagna (petenes), trzcinowiska, laguny przybrzeżne, niska roślinność przybrzeżna, ujścia rzeki naturalne i sztuczne, wioski: Rio Lagartos, Las Coloradas i El Cuyo. Liczbę mieszkańców szacuje sie na ok. 7000. Główną działalnością miejscowej ludności są dzisiaj połowy ryb, homarów, rolnictwo, hodowla zwierząt gospodarskich, wydobycie soli, turystyka. Rio Lagartos swoją nazwę zawdzięcza zamieszkującym w tym rejonie krokodylom. 

Rezerwat jest zaliczany do strefy wysokiego ryzyka, ponieważ znajduje się w trajektorii huraganów pochodzących z Karaibów i Atlantyku. Tropikalne huragany i silne wiatry poważnie wpłynęły na ukształtowanie terenu , gdyż z powodów silnych deszczy i wysokich fal erozje wybrzeża wydmy tworzą nowe dostępy od morza. Rezerwat Biosfery to dwa eko regiony : lasy namorzynowe i suche lasy tropikalne.

Rio Lagartos to również mokradła , które są siedliskiem wielu gatunków roślin , zwierząt, krokodyli i ptaków min. kaczka piżmowa (Cairina moschata), Dławigad amerykański (Mycteria americana) i sokół wędrowny (Falco peregrinus). 

Swój dom znalazły tutaj również Różowe Flamingi (Phoenicopterus ruber ruber) . Ich zabarwienie jest wynikiem odżywiania. W wodach żyją mikro organizmy , które zabarwiają nie tylko podłoże, wodę ale i żyjące w nich krewetki , które są pokarmem flamingów. Krewetki zawierają beta karoten i dzięki temu flamingi zawdzięczają swój piękny kolor upierzenia.

Plaże , które ciągną się przez ok. 60 km to teren lęgowy żółwia szylkretowego (Eretmochelys imbricata) i zielonego żółwia morskiego (Chelonia mydas). 

Na terenie Rezerwatu Biosfery Rio Lagartos odnotowano 554 gatunków kręgowców, wśród nich 142 gatunków endemicznych, 2477 gatunków i 98 odmian roślin naczyniowych, 395 gatunków ptaków min. kukawka meksykańska, piłodziób czarnogardły, karakara białorzytna, myszołów białosterny, brodziec żółtonogi, sieweczka grubodzioba i morska, karakara białorzytna, rybitwa krótkodzioba i mała, derkaczyk rudy, brzytwodziób amerykański, perkozek białoskrzydły, bekaśnica, czarnostrzab zwyczajny, 80 gatunków gadów, 99 gatunków ryb , 16 płazów oraz 23.000 flamingów.

Cena zawiera

 • Transport klimatyzowanym środkiem transportu z/do hotelu (Hotele lub miejsce zbiorki usytuowane na trasie Playa del Carmen do centrum Tulum)
 • Łodzie 6-osobowe, kapoki
 • Opłaty za wstęp do rezerwatu
 • Box lunch: woda, piwo, słodka bułka, owoc
 • Kąpiele błotne
 • Butelkę wody mineralnej niegazowanej na strefie Ek Balam
 • Obiad
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika w trakcie trwania wycieczki i na strefie archeologicznej
 • Przewodnika lokalnego na łódce

Cena nie zawiera

 • Zwyczajowych, uznaniowych napiwków dla kierowcy samochodu
 • Opłat za napoje do obiadu
 • Opłaty za używanie urządzeń umożliwiających wykonywanie zdjęć i filmowanie na terenie strefy archeologicznej

Warunki

 • Podana cena wycieczki zależy od liczby uczestników (minimum 6 osób pełnopłatnych), w innym przypadku ustalamy ceny indywidualnie z każdym uczestnikiem
 • Istnieje możliwość przeprowadzenia wycieczki w opcji VIP bez innych uczestników dla dowolnej ilości osób, w tym przypadku również ceny ustalane są indywidualnie
 • W wycieczkach związanych z atrakcjami wodnymi uzależnionymi od pogody organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie, w tym zmian kolejności zwiedzania
 • Warto zabrać ze sobą strój kąpielowy, ręcznik, czapkę lub chustkę czyli nakrycie głowy, ekologiczny filtr przeciwsłoneczny, wygodne buty przewiewne (klapki, sandały), okulary przeciwsłoneczne, pieniądze na zakupy pamiątek na terenie strefy (najlepiej peso mx), aparat fotograficzny, płyn na komary, z uwagi na klimatyzację w samochodzie warto zabrać ze sobą bluzę, sweter lub inne wierzchnie nakrycie
 • Godziny wyjazdu na wycieczkę ustalamy indywidualnie z każdym uczestnikiem. Godzina uzależniona jest od położenia hotelu, w którym Państwo wypoczywacie
 • Osoby chcące wejść na piramidę, ze względów na bezpieczeństwo przy wspinaniu się, prosimy zabrać ze sobą (na zmianę) tzw "buty z piętą" przylegające do powierzchni stopy (np. adidasy, sandały)

Miejsca zbiórki

 • Odbiór z hotelu

Dodatkowe wskazówki dojazdu

Hotele lub miejsca zbiórki usytuowane na trasie od Playa del Carmen do Tulum oraz na trasie od Cancun do Puero Morelos.
Odbiór w recepcji hotelu lub z wcześniej umówionego ustalonego z Państwem miejsca.

Wskazówki podróżnicze

 • Prosimy o kontakt pod numerem 0052 1 9841328060 (telefonicznie lub WhatApp) po zakwaterowaniu celem podania numeru pokoju
 • Rezerwację najlepiej dokonać będąc jeszcze w Polsce
 • Wypełniasz formularz rezerwacyjny, w dodatkowych życzeniach podajesz nazwę swojego hotelu oraz termin pobytu w Meksyku
 • 1-2 dni przed wycieczką zgłasza się do Ciebie polski rezydent lokalnego organizatora wycieczki, umawiacie się na spotkanie w hotelu w celu przekazania dopłaty w USD, objaśnienia szczegółów wycieczki oraz transferu i miejsc zbiórki
 • W umówionym miejscu w okolicach hotelu odbiera cię przedstawiciel lokalnego organizatora wycieczki
Najwyższa jakość
Starannie dobrane oferty
i sprawdzeni organizatorzy.
Najniższe ceny
Zniżki nawet do 50%!
Wynegocjowane specjalnie dla Was.
Bezpieczne płatności
Płać w ratach poprzez płatność online lub bezpośrednio na konto firmy albo gotówką na miejscu.
Rezerwuj online
Najciekawsze oferty wycieczek i atrakcji w jednym miejscu!